Shape Tween Örnekleri-1


 

Swf dosyasında da gördüğünüz gibi aynı şekilde hazırlanmış iki animasyonda elde edilen farklı iki sonuç. Bunun nedeni ilk animasyonda dönüşümün uygun şekilde yapılması için şekil ipuçları eklenmiştir.

Uygulama

1- İstediğiniz font ve boyutta bir "T" harfini text aracıyla sahneye ekleyin. Yazdığınız harfi seçin ve sağ klik >Cut (CTRL+C) komutu ile kesin sonra yeniden sahneye sağ klikle yapıştırın.(CTRL+V) Bu işlemin amacı heriki harfinde sah nenin merkezinde olması ve animasyon sırasında hizalama hatasından kutulmak içindir.

2- 6.frame üzerini işaretleyip F6 ya basarak bir keyframe ekleyin. Sahnedeki T harfini Delete tuşuna basarak silin ve text aracı ile aynı font ve boyutta bir "I" harfi yazın. Hizalama için şekli kesip takrar sahneye yapıştırın.

3- 1.frame üzerine tıklayıp properties paneline dönün. Tween bölümünde Sharp seçeneğini seçin. Timeline incelendiğin den düzgün bir ok gördüğünüzden animasyonun oluştuğunu düşünebilirsiniz. CTRL+Enter test ettiğinizde animasyonun çalışmadığını göreceksiniz. Şimdi hata nerde ?
Sembol yapmadınız, kütüphanede sembol gözükmüyor,timeline düzgün gözüküyor. Cevap basit. Her yazı karakteri siz sembol yapmasanızda flash tarafından sembol kabul edilir. Bu nedenle yazı karakterlerinin mutlaka CTRL+B komutu ile sembol özelliğini kırmak gerekir. 1 ve 6 daki şekilleri seçip CTRL+B komutunu verin ve filminizi test edin. Animasyon çalışacaktır. Aşağıdaki şekili inceleyin.

Onion skin ile tüm frameler incelendiğinde ilk animasyondaki 6 frame seçilebiliyor. Halbuki ikincisinde tek bir frame ait imaj gölgesini görüyorsunuz.

4- Animasyona devam edelim. 1.frame seçilerek CTRL+Shift+H komutu ile alttaki şekillerde görüldüğü gibi şekil ipuçları yerleştirelim. Sonra 6.frame seçilip karşılıklarını ekleyelim.

5- Şekil ipuçlarının saat yönünde düzenli yerleştirilmesine dikkat edin.

6- Aynı işlemleri bir katman daha ekleyerek tekrar yapın. Fakat bu animasyonda şekil ipucu kullanmayın. Filminizi test edin.