Shape Tween Örnekleri-2


 

Swf dosyasında gördüğünüz gibi soldaki animasyon tek bir katmanda uygulanmıştır. Sağdaki animasyon ise iki ayrı katmanda uygulanmış bileşik tween örneğidir. Sağdaki animasyonda ortadaki beyaz renkli boşluk kısmı seçilerek ayrı katmanda iknci bir tween örneği olarak yerleştirilmiştir.Görsel farka dikkat edin.


Uygulama

1- Sahneye text aracı ile bir "F" harfi yazın. Seçili iken CTRL+B komutu ile sembol özelliğini kırın. Şimdi bildiğiniz yön temle 10.frame`e bir keyframe atayın. Sahnedeki şekli Delete komutu ile silin ve bir "D" harfi yazın. Heriki şekli de önceden anlatılan cut ve paste yöntemi ile merkez noktaya yapıştırın. 1.frame seçip shape tween komutunu verin.

2- Add Layer tuşuna basarak (katmanların hemen altındadır) 1.katman üstüne bir katman daha ekleyin.

3-Animasyonu tamamladığınız ilk katmanda 3 frame`i tıklayın ve sahneye bakın. Tween hareketinin 3.frame`ine ait görüntüyü göreceksiniz. Burada dönüşüme uğramaya başlamış F harfinin ortasındaki küçük beyaz alanı seçin. Üzerine sağ klik yapıp Copy komutunu verin. Bu beyaz alan ikinci tweende kullanılacaktır.

4- Şimdi en üstteki ikinci katmanda 3.frame`i seçin. CTRL+Shift+V komutu (veya menüden Edit > Paste in Place ) ile kopyalanan yerin tam üzerine yapıştırın.

İpucu: CTRL + V komutu kopyalanan şekli sahnenin tam merkezine, CTRL+Shift+V komutu ise kopyalanan yerin tam üzerine yapıştırır. Burada ikinci önemli konu kopyalanan delik kısmına ait katmanın ilkinin üstünde olmasıdır. Altta kalırsa bu katman ilkinden dolayı gözükmez.

5- 10.frame üzerini tıklayın. Sahnedeki D harfinin ortasındaki beyaz kısmı seçin. (Eğer seçemiyorsanız şeklin etrafında mavi bir çerçeve oluşuyorsa bu yazının sembol özelliğini kırmadığınızı gösterir. Bu durumda Break Apart komutunu unutmayın)

6- Üstteki katmanın 10.frame`ini seçerek CTRL+Shift+V komutu ile kopyaladığınız yerin tam üzerine yapıştırın.

Üçüncü frame üzerine gelerek shape tween komutu verin. Onion skinle framelere bir gözatın. Ortadaki deliğin ne kadar düzenli genişlediğini gözleyin.

7- Filminizi test edin.