Shape Tween Örnekleri-4


 

Motion ve shape tweening işlemleri ile yapılan, bir topun düşme ve yükselme animasyonunu inceleyeceksiniz. Animas yonda biri top diğeri gölge olmak üzere iki sembol kullanılmıştır. Top hareketi motion, gölgenin topun yaklaşmasına bağ lı renk ve yerini değiştirme hareketi shape tweeningle sağlanmıştır.

Uygulama

1-Sahnede hiçbir işlem yapmadan kütüphanemizi açalım. Sağ üstteki Option bölümünü açarak New symbol komutunu verelim. Davranış olarak grafik bölümünü seçelim. Sembol sahnesine dış kenar çizgisi olmayan bir daire çizelim. Renk olarakta renk panelinin en altındaki gradient renklerden birini seçelim.

2- Yeniden kütüphane Option bölümünden new symbol komutunu verelim. Davranış şekli yine grafik olacaktır. Swf dosyasında gördüğünüz gölgeye benzer bir şekli çizmek için oval aracını seçin. Şekilde yine dış çizgi olmayacaktır.

Şekli seçin menüden Window> Design Panels > Color Mixer panelini açın.

3- Burada radial gradient`i seçin. Renk konilerinden birini en sola diğerini en sağa mouse ile çekin. Sağdaki koniyi tıklayın. Aktif koninin üzeri siyah olacaktır. Bu renk değişimine hazır demektir.

Renk panelinden beyaz rengi seçin. Solda ise açık bir gri rengi tercih edin.

4- Gölgeniz hazır. (Yukardaki işlemler sırasında gölge şekli seçili olmalıdır.)

5- Şimdi hala tamamen boş olan sahneye geri dönün. Kütüphaneden top grafiğini sahneye yerleştirin.

6- CTRL+B komutu ile sembol özelliğini kırın. 10.frame`i seçin ve keyframe ekleyin. Topu alt ok tuşları ile 5 cm. kadar aşağıya indirin. Burası topun zemine çarptığı yer. Bu etkiyi göstermek için Scala Modifier ile şekli hafifçe yassılaştırın.

1.frame`e sağ klik yapın ve motion tween ekleyin.

7- 1.frame`i seçip properties panelinden easing değerini " -100 " e getirin. Bu topun giderek hızlanarak yere yaklaşma sını sağlayacak.

8- Mouse timeline üzerine getirin, 1.kareye tıklayın, sonra sol elinizle Shift tuşuna basarak 10.kareye tıklayın, tüm kareler seçilecek ve siyah bir renk alacaktır.

9- Buraya sağ klik > Copy Frames komutunu verin. 11.frame üzerine gelip sağ klik ve Paste Frame komutunu verin. Tüm frameler burada oluşacaktır.

10- Şimdi mouse ile 11.kareye tıklayın ve shift tuşuna basılı olarak son kareye tıklayın yine 11-20. kareler seçili olacaktır. Buraya sağ klik > Reverse Frames komutu ile tüm frameleri tersine çevirin. Top şimdi aşağıdan yukarı hare ket edecek ve easing değeri de " +100 " olacaktır.

11- Top animasyonunuz hazır, enter`a basarak hareketi görün.

12- Şimdi gölge animasyonuna gelelim. Insert Layer butonuna basarak bir katman ekleyelim. Bu katmanı mouse ile tutarak ilk katmanın altına alalım. Gölge katmanı altta olmalıdır.

13- Gölge katmanının 1.frame`ini seçin ve kütüphaneden gölge animasyonunu topun zemine çarptığı yerin 10 piksel altına ( her alt yön tuşuna basmanız 1 piksel kayma sağlar ) yerleştirin. (Neden tam altı değil. Top en üstte iken gölge biraz daha ileride gözükür, top yaklaştıkça gölgede topa doğru yaklaşır.)

14- CTRL+B komutu ile sembol özelliğini kırın. 10.frame`e bir keyframe ekleyin. Burası tam topun zemine çarptığı yerdir. Bu nedenle gölgeyi 10 piksel yukarı alın.

Color Mixer panelini açarak gölgenin rengini biraz koyulaştırın.

15- 1.frame`e shape tween komutunu verin. 1 den 10 a kadar frameleri yukarıdaki yöntemle seçin,kopyalayın ve 11.frame üzerine yapıtır komutunu verin. Sonra yine Reverse Frames komutunu verin. Timelineda şu görüntü olmalıdır:

16- Filminizi test edin.